O projekcie

Kliknij TUTAJ, żeby przejść do zdrowotnej ankiety internetowej kwalifikującej do badania.

Zapraszamy do udziału w badaniu dotyczącym wpływu spożycia alkoholu na percepcję sztuki i twarzy. Poszukujemy zdrowych osób w wieku 18-50 lat. W trakcie badania będziemy podawać do wypicia alkohol, a następnie prosić uczestników o wypełnienie ankiety przy stanowisku komputerowym w laboratorium. W związku z tym prosimy o przyjazd z kierowcą lub możliwość zadzwonienia do kogoś, by po Ciebie przyjechał. Będzie też możliwość poczekania, aż poziom stężenia alkoholu we krwi opadnie do zera.

Badanie będzie miało miejsce w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Grażyńskiego 53 w Katowicach i potrwa do 2 h (plus ewentualny czas na wytrzeźwienie, jeśli będzie taka potrzeba). Czas oczekiwania na wytrzeźwienie będzie różny, gdyż zastosujemy różne dawki alkoholu (maksymalna to 1,6 g, czyli 1,68 ml 40% wódki na 1 kg masy Twojego ciała). Wódka będzie wymieszana z sokiem. Przykładowo, jeśli jesteś kobietą w wieku 25 lat i ważysz 60 kg to otrzymasz 101 ml, czyli około 4 kieliszków wódki (standardowy kieliszek to 25 ml). Jeśli natomiast jesteś mężczyzną w wieku 25 lat i ważysz 80 kg to otrzymasz 134 ml, czyli niecałe 6 kieliszków.

Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa poprzez rozwiązanie zdrowotnej ankiety internetowej, która pozwoli zakwalifikować Cię do udziału w badaniu. Po rozwiązaniu ankiety poprosimy o stworzenie swojego unikalnego kodu, który zapewni Ci poufność, a który będzie mógł powiązać odpowiedzi ankiety internetowej z tą w laboratorium. Następnie za pomocą tego kodu będziesz mógł zapisać się na dogodny dla Ciebie termin przyjazdu do laboratorium. Udział w badaniu jest wolontaryjny, tzn., że w badaniu nie ma przewidzianego wynagrodzenia.

Serdecznie zapraszamy!

Dr Mariola Paruzel-Czachura, prof. UŚ z zespołem

Uwaga: Będziesz oglądał wiele zdjęć, m.in. twarz osoby z blizną. Jeśli czujesz, że byłby to dla Ciebie niekomfortowy widok, możesz już teraz zrezygnować z udziału w badaniu.

KRÓTKI OPIS BADAŃ ze strony www.mojamoralnosc.pl (góry róg strony):

W projekcie przyglądamy się temu, jak ludzie postrzegają swoją własną moralność. Prowadzimy badanie drogą internetową, aby zapewnić pełną anonimowość i poufność danych. Badanie jest dobrowolne, zapraszamy do niego każdą osobę, która ukończyła 18 rok życia.

Co robimy? Pytamy anonimowe osoby o ich zachowania natury etycznej, a także o ich poglądy i emocje moralne. Interesują nas zwłaszcza nieetyczne zachowania badanych (jak zdrada partnera, oszustwo w pracy, kradzież), ale każdy Polak może wejść na stronę badania, wypełnić ankietę i dowiedzieć się czegoś o swojej moralności. Zaraz po badaniu otrzyma informację zwrotną na swój temat. W każdej chwili może też przerwać badanie.

 

PRZEWIDZIANE DZIAŁANIA

Celem projektu jest dotarcie do jak największej liczby Polaków, zwłaszcza tych, którzy dokonali wykroczeń natury etycznej i chcą się anonimowo z nami podzielić tymi informacjami, wspierając badania naukowe w obszarze psychologii moralności.

Badani Polacy (dorośli, w różnym wieku, o różnym wykształceniu, kobiety i mężczyźni) będą wypełniać szereg narzędzi dotyczących ich poglądów moralnych, odczuwanych emocji oraz zostaną zapytani o zachowania niepożądane społeczne.

Planujemy prowadzić badanie przez okres co najmniej 3 lat. [update: badanie zakończone, ale wciąż możesz wziąć udział w ankiecie! i zobaczyć swoje wyniki 😉 ]

Główne pytanie brzmi

Czy po alkoholu świat jest piękniejszy?

O projekcie

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, konkurs Miniatura 1, numer: 2017/01/X/HS6/01332.

Project financed by National Science Center, Poland, Miniatura 1, number: 2017/01/X/HS6/01332.

Narodowe Centrum Nauki